Rozważania nad SOPA

SOPA oznacza z języka angielskiego Stop Online Piracy Act. Jest to ustawa, która wywołała ogromne poruszenie internetowej społeczności na całym świecie. Powszechnie wiadomo, że USA chce jako pierwsze wprowadzić tę ustawę antypiracką, lecz ma ona być również ustanowiona w całej Europie. Standardowo Polska nie chce się wyłamywać i również zamierza uznać SOPA.

Przede wszystkim ma ona na celu ochronę praw autorskich wykonawców i ustrzec ich przed stratami finansowymi, które ich nękają przez powszechne udostępnianie w internecie pojedynczych empetrójek jak i całych albumów. Naturalnie większość osób woli za darmo ściągnąć ulubione piosenki niż kupować płytę, często za stosunkowo niemałe pieniądze dla ucznia czy studenta.
Oczywiście nie powinno się kraść i to jest niepodważalny fakt. Zwłaszcza jeśli chodzi o nowe, niszowe zespoły, które nie są na tyle popularne żeby zarabiać na sprzedawaniu płyt gdy ich piosenki krążą po sieci. Inaczej wygląda sprawa wokalistów, którzy są na tyle sławni, że nie mają problemów z pieniędzmi, ponieważ oni od tego bardzo nie zbiednieją.

Jednakże jest również inna strona medalu. Ustawa ta ma prawo na cenzurowanie wpisów w Internecie również prywatnych użytkowników. W skrócie skończy się anonimowość. Dostawcy Internetu będą mieli wręcz obowiązek donieść na osoby, które dokonują czynów nielegalnych czy niepoprawnych politycznie. Prawdopodobnie w praktyce będzie to również wyglądać tak, że gdy ktoś obrazi znaną, wpływową osobę może mieć duże problemy.

Bądź co bądź, prawdę pokaże czas…

Brak podobnych wpisów.

Tags: , , ,

This entry was posted on piątek, Styczeń 20th, 2012 at 17:08 and is filed under Internet, Ogólna . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

One Response to “Rozważania nad SOPA”

  1. emibig Says:

    Nie jest tak zle

Leave a Reply