Przegląd popularnych systemów zarządzania treścią czyli CMS

System zarządzania treścią [ang. Content Management System - CMS] to aplikacja internetowa pozwalające na łatwe zarządzanie stroną internetową.  Osoba posługująca się takim systemem nie musi znać technicznych aspektów związanych z tworzeniem stron internetowych [ HTML, CSS itd ] ani zasadą działania takiego systemu. Zarządzanie stroną ogranicza się jedynie do najprostszych czynności takich jak dodanie nowych treści lub edycja istniejących.

Dziś pokaże kilka z takich aplikacji. Drupal jest darmowym systemem zarządzania treścią. Zbudowany jest z modułów – część jest dostępna od razu po instalacji, część trzeba samemu dodawać. Drupal oferuje możliwość tworzenia blogów, galerii multimediów, for dyskusyjnych czy biuletynów. Pozwala także na automatyczne tworzenie kanałów RSS dla strony jak również dla kategorii, tworzenie aliasów i zmiany skórek.
System wymaga do działania serwer Apache / IIS z podpiętym PHP oraz MySQL / PostgreSQL.
Co więcej, Drupal posiada niezłe wsparcie – oficjalna strona systemu jak również polskie strony i fora oferują wiele pomocy i cennych wskazówek: oficjalna strona drupal.org oraz polskie strony: idrupal.pl, drupal.org.pl, drupal.pl

Joomla! jest również darmowym systemem CMS, wywodzącym się z systemu Mambo.  Podobnie do poprzednika, umożliwia tworzenie blogów, forum, kalendarzy oraz udostępnianie strony w wielu językach. Dodatkowo posiada kanały RSS oraz system pamięci podręcznej który poprawia wydajność. Wszystko podzielone jest w moduły których liczba przekracza 4 000! Do działania, system wymaga zainstalowanego PHP oraz bazy danych MySQL.
Joomla! posiada wsparcie z oficjalnej strony joomla.org jak również z polskich joomla.pl, joomplapl.com

PHP-Fusion to popularny system zarządzania treścią oparty na licencji OpenSource. Charakteryzuje się prostotą oraz szybkością działania. System ten składa się z modułów – podczas instalacji dołączane są najważniejsze moduły takie jak: moduł artykułów, newsów oraz panel admina. Dodatkowe moduły można bez problemu  doinstalować. Dodatkowo, PHP-Fusion oferuje możliwość prostej zmiany wyglądu przez tzw. themes.  Wymagana PHP oraz MySQL. Więcej na oficjalnej stronie php-fusion.co.uk oraz polskim wsparciu php-fusion.pl

Quick.CMS to darmowy system CMS posiadający podstawowe możliwości jak np:  zarządzanie stronami, zdjęciami i plikami. System posiada także możliwość rozbudowania za pomocą wtyczek które oferują m.in dodanie komentarzy do podstron czy wprowadzenie systemu bannerów. Najważniejszą zaletą Quick.CMS są jego wymagania – potrzebny jest jedynie PHP – nie korzysta z żadnej bazy SQL lecz wykorzystuje pliki tekstowe. Wsparcie techniczne na oficjalnej stronie systemu jak również na oficjalnym forum

Tak oto prezentują się najpopularniejsze CMS’y. Na szczególną uwagę zasługuje Drupal który jest na prawdę rozbudowanym systemem. Warto przetestować wszystkie silniki a następnie wybrać coś dla siebie :)

Zastanawiałem się czy dodać tu WordPress’a, jednak zdecydowałem, że standardowo jest to typowy system blogowy. Fakt, że można go przekształcić na zwykłą stronę lub portal jednak jest to temat na osobny wpis.

Brak podobnych wpisów.

Tags: , , , ,

This entry was posted on wtorek, Kwiecień 19th, 2011 at 12:14 and is filed under Tworzenie stron . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

2 Responses to “Przegląd popularnych systemów zarządzania treścią czyli CMS”

  1. pisanie stron bialystok Says:

    Fabulous, what a website it is! This website provides helpful information to us, keep it
    up.

  2. zobacz realash Says:

    Witam, bardzo ciekawy wpis. Czekam na jeszcze.

    Pozdrawiam !

Leave a Reply