Zabezpieczenie systemu przed wirusami z dysków przenośnych

W obecnych czasach, wszelkiego rodzaju dyski przenośne, takie jak pendrive’y, karty pamięci, zewnętrzne HDD są bardzo popularne.  Wiele osób posługuje się nimi na co dzień, pożycza znajomym i podpina pod obce komputery. Wszystko to zwiększa zagrożenie złapania wirusa na własnym sprzęcie. Stąd pojawia się pytanie – jak zabezpieczyć się przed wirusem z pendriva?

Gdy podejrzewamy, że na naszym dysku przenośnym mamy jakiegoś wirusa/trojana/złośliwe oprogramowanie warto się zabezpieczyć. Jako, że sporo złośliwych aplikacji przenosi się za pomocą specjalnie przygotowanego pliku autorun.inf i automatycznego uruchomienia dysku zewnętrznego po włożeniu do komputera, pewnym zabezpieczeniem jest wyłączenie autorun’u zewnętrznych nośników danych. Spowoduje to, że po włożeniu np. pendrive do portu USB nie zobaczymy okienka z wyborem sposobu otworzenia dysku, a przez to, żadne szkodliwe programy na dysku przenośnym nie uruchomią się automatycznie.

Takie zabezpieczenie można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy to ręczna edycja rejestru (polecany dla bardziej zaawansowanych użytkowników którzy znają edytor rejestru Windows i chcą zautomatyzować ten proces) – opisany został w specjalnej poradzie pokazującej jak wyłączyć autostart dysków zewnętrznych.  Drugi sposób to użycie gotowego programu który zrobi wszystko za nas -przykładowy program który wyłącza autostart pendriva został opisany w naszym wortalu.

Wyłączenie autostartu dysków zewnętrznych jest jednym z możliwych zabezpieczeń. Warto dodatkowo używać programu antywirusowego który również pozwala na zabezpieczenie systemu przed wirusami z pendriva.

http://tutorialeit.pl/tutoriale/windows/wylaczenie-programow-z-autostartu/48/

Podobne wpisy:

  1. Automatyczne skanowanie dysków zewnętrznych w AVG
  2. Autostart zbyt wielu programów spowalnia system

Tags: , ,

This entry was posted on wtorek, Maj 3rd, 2011 at 19:05 and is filed under Windows . You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Leave a Reply